Duch svatý nás vede k plnosti pravdy

  1. Působení Ducha svatého na věřícího člověka

Doslovný překlad této sloky zní: „Zažehni své světlo v mysli, vlij do srdce lásku co je v našem těle nemocné, uzdrav svou věčnou mocí.”

Od kontemplace Ducha, typické pro druhou a třetí sloku, totiž přecházíme k invokaci, od níž se do konce hymnu neod­loučíme. … Nyní se pozornost stáčí z vnějšku na vnitřek: od ves­míru, dějin a církve se obrací k jednotlivci. … Půso­bení Ducha se zvnitřňuje a zlidšťuje.

V první sloce nám autor poskytl celkový pohled na Ducha, abychom viděli, jak jedná v dějinách a ve světě, v druhé a třetí sloce se zaměřil na působení Ducha v církvi a ve čtvrté a páté sloce nám chce uká­zat působení Ducha na jednotlivce. V poslední sloce se vrátí zpět k celkovému pohledu, ale tentokrát již ne na svět a dějiny, nýbrž na Trojici.

Výraz „smysly” (accende lumen sensibus) v tomto případě neoznačuje vnější smysly — zrak, sluch atd., ale mysl člověka. …. Lidská osoba je také uvažována ve svém citovém a volním rozměru, který je zde, stejně jako tomu bývá v Bibli, označován výrazem srdce. …. A konečně je pojata i jako tělo, které není cizím prvkem. … Duch svatý působí na ce­lého člověka přímo, tedy na jeho mysl, srdce i tělo. Pro každou z těchto částí člověka je také vyprošován zvláštní dar: světlo pro mysl, láska pro srdce, zdraví pro tělo.

  1. Duch svatý jako světlo, jak je uváděn v Bibli a u Otců

Na rozdíl od jiných přírodních symbolů — větru, vody, ohně a oleje — není světlo na žádném místě Písma použito jako přímé označení Ducha svatého. … Je známo, že v Písmu se výraz „světlo” široce používá v souvislosti s Bohem. … Jakmile Otcové dospěli k jistotě, že Duch svatý je Bůh stejně jako Otec a Syn, právem na něj aplikovali vše co svou podstatou náleží Bohu.

Jestliže Písmo nepřisuzuje Duchu přirozený symbol „svět­la”, přisuzuje mu často jeho duchovní realitu, která se k sym­bolu váže: totiž to, že je zdrojem poznání, pramenem pravdy. Právě to zdůrazňuje Jan, když Utěšitele nazývá „Duchem prav­dy […], který vede k plné pravdě” (Jan 16,13) Toto je tedy biblickým základem oslovení „světlo”.

Církev zakusila Utěšitelovu „osvěcující moc” stejně jako jeho „moc posvě­cující”. … Ve východní tradici hraje téma světla v teologii Ducha sva­tého podobnou úlohu jako v latinské tradici téma lásky. … V pravoslavné tradici není zářící oblak, který na hoře Tábor zahalil učedníky, ničím jiným než Duchem svatým.

Augustin – „Dokud duše vírou nenačerpala dar Ducha svatého, má sice možnost Boha poznat, ale schází jí světlo k jeho po­chopení.“ … Po Augusti­novi byl přívlastek světla a jemu odpovídající funkce učení, inteligence, poznání, vyhrazen spíše božskému Slovu, zatímco pro Ducha byla používána především kategorie lásky. Moudrost je přisuzována Synu stejně jako moc Otci a dobrotivost Duchu svatému, který se šíří jako láska.

  1. Jaké světlo Duch zažehuje a co jím osvěcuje?

Existuje světlo přirozené, světlo víry, světlo milosti a ve věč­ném životě světlo slávy. Přirozené světlo je lidský rozum. Svět­lo víry je to, které nám umožňuje poznávat věci přesahující rozum. … Ke kterému z těchto typů náleží „světlo”, které v naší mysli „zažehuje” Duch svatý?

Duch svatý byl na nás vylit, „abychom poznali, co nám Bůh daroval” (srov. 1 Kor 2,12). Ale poznat zde znamená více než jen vědět; znamená to vděčně obdivovat, jasně vidět, okoušet, vlastnit.

Žijeme v kultuře, v níž je proti pravdě stavěna jako nejvyšší lidský ideál opravdovost a proti jistotě prostá upřím­nost. Dokonce je považováno za domýšlivost, že by věřící mohli mít určité objektivní jistoty. I v této fázi nás Duch svatý učí správnému postoji, jímž je být pokorní v jistotě a jistí v pokoře.

Ale v čem konkrétně Duch svatý uděluje světlo? Podle Pavla nám dává poznat „Boží hlubiny”, „Boží tajemství”, „vše, co nám Bůh daroval” (srov. 1 Kor 2,10–12). Božími hlubinami jsou ve světle Nového zákona především osoby Trojice, vnitřní život Boha, který se odehrává mezi Otcem, Synem a Duchem. … Duch svatý v mysli zažehuje Kristovo světlo, zpřítomňuje toho, kdo řekl: „Já jsem světlo světa” (Jan 8,12).

Nejčastěji činíme zkušenosti Ducha, který v lidské mysli „zažíhá” světlo, při čtení Písem. Na tomto přesvědčení stojí celá bohatá tradice o „duchovní četbě” Božího slova. Číst Bibli bez Ducha svatého je jako číst při zhasnutém světle.

Jednou z nejběžnějších a nejsilnějších zkušeností doprová­zejících příchod Ducha do duše je právě to, že Písmo ožívá, každá věta jako by byla psána přímo pro tebe, až zůstaneš bez dechu, jako by Bůh byl osobně přítomen a promlouval k tobě s nesmírnou mocí a něhou.

Pouto mezi Božím slovem a osvícením Ducha bylo jedním z nejvýznamnějších bodů pro protestantské reformátory. Ně­kdy bylo dokonce tak radikalizováno, že vylučovalo jakékoli prostřednictví církve.

  1. Očistit se, abychom mohli být osvíceni

Řekli jsme si, že jsme přijali Božího Ducha, abychom po­znali vše, co nám Bůh daroval. A Pavel vzápětí dodává, že Duchu svatému stává cestě jedna zásadní překážka: „Přirozený člověk nemůže přijmout věci Božího Ducha.“ Jak tedy máme tuto překážku překonat? Otcové to shrnuli jedním výra­zem: očistit se! Čistotou míní hlavně očištění od tělesných vášní.

Tělo bylo Bohem stvořeno jako dobré stejně jako vše ostatní, jakmile však v důsledku hříchu zmizela vnitřní rovnováha, stalo se „tě­lesným tělem” (Kol 2,11), „tělem hříchu” (Řím 6,6). Viníkem však není „bratr tělo”. …

Jaké to všechno má praktické důsledky? Chceme-li mít účast na podivuhodných osvíceních Ducha, o nichž jsme se zmiňo­vali (Bůh, Kristus, Písmo, náš vlastní osud), musíme brát boj za čistotu velmi vážně. Víme však, jak je boj za čistotu delikátní a obtížný. Co máme dělat, abychom nepodlehli a nevzdali se? Vedle řady negativních prostředků (nedělat, nedívat se, nedotýkat se) po­ukazují Písmo i Otcové najeden mocný pozitivní prostředek, který bývá zhusta opomíjen: zamilovat se do opravdové krá­sy, zvolit si „tělo”, s nímž se spojím.

Tělo zmrtvýchvstalého Pána – právě v něm totiž bylo s ko­nečnou platností překonáno napětí mezi tělem a duchem. Je to oprav­dové tělo, třebaže „duchovní”; můžeme se s ním spojit úmys­lem, prostřednictvím víry a reálně pak v eucharistii.

Kvůli tomu však není třeba opovrhovat krásou těla nebo po­nižovat lidskou sexualitu, neboť naše cesta vede spíše „od krásy ke Kráse”.

Duchu, který osvěcuješ každého člověka, zažeň, ó, Svatý, z naší mysli strašlivou noc, ty, který miluješ každou rozumnou myšlenku. Vylij na nás své pomazání, Milosrdný. Ty, který vždy očišťuješ od vin, očisti zrak vnitřního člověka zastřený zlem; abychom spatřili Nejvyššího Otce, kterého jen oči těch, kdo mají čisté srdce, mohou spatřit, ty, svědku Kristovy moudrosti. Amen